Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Brosch 9111564



*

nr 911 1564


Brosch

silver, stålgranater, odlad pärla, 30-tal


Utrop:

800 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 september 2014
kl 19:45:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/9 17:48:45 1      350 kr
14/9 22:39:43 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brosch markasiter odlad pärla silver smycken vintage ädelmetall
  • 7169 Brosch
    18k guld, med opal. Diameter: 3 cm. Vikt: 4,6g ca
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:34
  • 7171 Brosch
    Camé, 18k guld, 1954. Höjd: 5 cm, bruttovikt: 10g
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:38
  • 7176 Collier
    + brosch, 2 delar, granater, modell äldre. Längd: ..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:19




Ladda ner broschyr