KONST / Skulptur & konsthantverk / Väggrelief 16957199

nr 1695 7199

Gerda Sprinchorn

(1871-1951), Sverige

Väggrelief, Signerad, daterad 1897. Relief i brons. Diameter: 31cm

Gertrud (Gerda) Sprinchorn, svensk keramiker och skulptör född 1871, död 1951.

Utrop:

500 kr

Såld:

350 kr

måndag 21 april 2025
kl 19:32:26

Gerda Sprinchorn

Läs mer om Gerda Sprinchorn