SILVER & METAL / Silver / Vinprovarsked + 4856040
*
nr 485 6040
Vinprovarsked +
Lenght: ()
askkopp, pläter/nysilver
Estimate:
100
Auction date:
Monday September 17 2007
at 16:16:54
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
7062 CUTLERY
Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
Present: SEK 2400
Auction ends
today
19 jan at 20:30
-
7089 CUTLERY
Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
Present: SEK 8400
Auction ends
today
19 jan at 19:22
-
7214 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
Present: SEK 700
Auction ends
today
19 jan at 18:05
-
7126 FORKS
Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
Present: SEK 7000
Auction ends
today
19 jan at 19:59
-
6324 Ljuslyktor
Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
Auction ends
today
19 jan at 19:38
-
7198 SUGAR BOWL
silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
Present: SEK 8400
Auction ends
today
19 jan at 20:11
*
Vinprovarsked +
nr 485 6040
Vinprovarsked +
Lenght: ()
askkopp, pläter/nysilver
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday September 17 2007 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
7062 CUTLERY
Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
Present: SEK 2400
Auction ends
today
19 jan at 20:30 -
7089 CUTLERY
Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
Present: SEK 8400
Auction ends
today
19 jan at 19:22 -
7214 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
Present: SEK 700
Auction ends
today
19 jan at 18:05
-
7126 FORKS
Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
Present: SEK 7000
Auction ends
today
19 jan at 19:59 -
6324 Ljuslyktor
Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
Auction ends
today
19 jan at 19:38 -
7198 SUGAR BOWL
silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
Present: SEK 8400
Auction ends
today
19 jan at 20:11



