Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Indian ink drawing 12983102



*

nr 1298 3102


Albert Engström

(1869-1940), Sverige


Albert Engström (1869-1940), Sweden. Signed, 'Bergsprängning', med text, 33, 5x24, 5,


INDIAN INK DRAWING, Signerad, "Bergsprängning", med text, 33,5x24,5


Estimate:

1000

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday December 16 2019
at 18:25:22


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/12 16:54:56 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Albert Engström

Albert Engström, svensk målare och tecknare född 1869, död 1940.

Read more about Albert Engström
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller albert engström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige text tusch vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:52
  • 6382 WATERCOLOUR
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:26
  • 6303 WATERCOLOUR
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
    Present: SEK 1500

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:57




Ladda ner broschyr