KONST / Skulptur & konsthantverk / Träskulptur 16737085

nr 1673 7085

Carl Johan Trygg

(1887-1954), Sverige

Träskulptur, Carl Johan Trygg (1887-1954), (tillskriven), Fingerkrok, otydlig signering, daterad 1917. Längd: 33 cm. Djup: 10 cm, höjd: 23 cm

Kondition: slitage, spricka/ sprickor

Carl Johan Trygg, svensk-kanadensisk träsnidare född 1887, död 1954.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

måndag 20 januari 2025
kl 20:03:16

20/1 17:27:24 1      Vinnande bud

Carl Johan Trygg

Läs mer om Carl Johan Trygg