Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Drawing 11697029



*

nr 1169 7029


Axel Törneman

(1880-1925), Sverige


graphite drawing, Axel Törneman (1880-1925). Unsigned, 26x29, intyg a tergo.


DRAWING, Blyerts, Axel Törneman (1880-1925), Osignerad, 26x29


Condition: intyg a tergo

Axel Törneman, Swedish artist born 1880, dead 1925.

Estimate:

2000

Sold:

SEK 450

Auction date:

Monday Mars 19 2018
at 20:57:45


  • Bid history
Time Bidder Bid
12/3 22:56:43 1      300 kr
19/3 13:35:43 2      400 kr
19/3 19:19:14 3      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Axel Törneman

Axel Törneman, Swedish artist born 1880, dead 1925.

Read more about Axel Törneman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller axel törneman blyerts teckning vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr