MÖBLER / Stolar & FÃ¥töljer / Stol 9111238

nr 911 1238

Stol

Rokoko

Kondition: slitage, skadad

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

måndag 15 september 2014
kl 18:19:06

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Dantestolen
Kraftig fällstol med svängda, kryssade ben, arm- och ryggstöd.