MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel/tavelram 8124319
*
nr 812 4319
Spegel/tavelram
height: , 75,
höjd: , 75
Estimate:
500
Sold:
SEK 400
Auction date:
Monday Mars 4 2013
at 18:22:02
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/2 12:03:00
1
100 kr
4/3 09:17:59
2
350 kr
4/3 18:17:02
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel/tavelram
nr 812 4319
Spegel/tavelram
height: , 75,
höjd: , 75
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 400 |
Auction date: |
Monday Mars 4 2013 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
27/2 12:03:00 | 1 | 100 kr |
4/3 09:17:59 | 2 | 350 kr |
4/3 18:17:02 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.