MISCELLANEOUS / Mirrors / Mirror 14156032
*
nr 1415 6032
MIRROR
mirror, 117cmx78,
Spegel, 117cmx78 cm
Estimate:
800
Auction date:
Monday August 30 2021
at 20:54:14
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:24
-
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33
-
7074 MIRROR
Gustavian style. Gilt. 45x34 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:02
-
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:30
-
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:49
*
MIRROR
nr 1415 6032
MIRROR
mirror, 117cmx78,
Spegel, 117cmx78 cm
| Estimate: | 800 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday August 30 2021 |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:24 -
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33 -
7074 MIRROR
Gustavian style. Gilt. 45x34 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:02 -
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:30 -
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:49



