ÖVRIGT / Speglar / Spegel 17154145
*
nr 1715 4145
Spegel
+ spegellampetter, 3 delar, Tenn, "Rudvikens Tennindustri". Höjd: 32-52 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 augusti 2025
kl 18:18:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/7 19:52:59
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:03
-
8195 Spegel
Empirestil. Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:18
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakoliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
*
Spegel
nr 1715 4145
Spegel
+ spegellampetter, 3 delar, Tenn, "Rudvikens Tennindustri". Höjd: 32-52 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 4 augusti 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 31/7 19:52:59 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:03 -
8195 Spegel
Empirestil. Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:18 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43 -
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakoliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51



