ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6171146
*
nr 617 1146
Spegel
Sk glasmästarspegel, höjd: 70
Kondition: skadad
Utrop:
300 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 december 2009
kl 20:41:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/12 10:28:01
1
350 kr
21/12 18:07:23
2
400 kr
21/12 18:32:10
1
Vinnande bud
21/12 19:00:40
2
500 kr
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
Kondition: skadad
nr 617 1146
Spegel
Sk glasmästarspegel, höjd: 70
Kondition: skadad
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 december 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 21/12 10:28:01 | 1 | 350 kr |
| 21/12 18:07:23 | 2 | 400 kr |
| 21/12 18:32:10 | 1 | Vinnande bud |
| 21/12 19:00:40 | 2 | 500 kr |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



