ÖVRIGT / Speglar / Spegel 17309234
*
nr 1730 9234
Spegel
senempire, mahogny, 155x72 cm
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 oktober 2025
kl 18:44:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/10 22:36:01
1
700 kr
13/10 18:26:45
2
800 kr
13/10 18:29:41
1
900 kr
13/10 18:36:33
2
1.000 kr
13/10 18:39:59
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 1730 9234
Spegel
senempire, mahogny, 155x72 cm
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 oktober 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/10 22:36:01 | 1 | 700 kr |
| 13/10 18:26:45 | 2 | 800 kr |
| 13/10 18:29:41 | 1 | 900 kr |
| 13/10 18:36:33 | 2 | 1.000 kr |
| 13/10 18:39:59 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



