MISCELLANEOUS / Mirrors / Mirror 16171017

nr 1617 1017

MIRROR

rococo, fd spegellampett, 60x27, wear, damages.

Rokoko, fd spegellampett, 60x27 cm

Condition: slitage, skador

3000

SEK 3600

Monday April 29 2024
at 19:41:44

  • Klassiska
  • Apr 29

Klassiska

Read more about Klassiska
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.