ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10457310
*
nr 1045 7310
Spegel
Nyrokoko, höjd: 245 ca
Kondition: ej komplett)
Utrop:
3.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 juli 2016
kl 19:44:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/6 15:29:34
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
Kondition: ej komplett)
nr 1045 7310
Spegel
Nyrokoko, höjd: 245 ca
Kondition: ej komplett)
| Utrop: | 3.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 4 juli 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/6 15:29:34 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



