Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 16583062



*

nr 1658 3062


Nirvan Richter

(f. 1954), Sverige


Spegel, Norrgavel. Brännstämplad, yttermått inklusive ram: 90x56 cm


Nirvan (tidigare Erik) Richter, svensk arkitekt, möbelformgivare och möbelsnickare född 1954.

Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 november 2024
kl 20:38:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/11 20:28:30 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Nirvan Richter

Nirvan (tidigare Erik) Richter, svensk arkitekt, möbelformgivare och möbelsnickare född 1954.

Läs mer om Nirvan Richter
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brännstämplad nirvan richter norrgavel spegel speglar svensk design svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8202 Skänk
    med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:51
  • 8291 Spegel
    1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:03
  • 8195 Spegel
    1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:18
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:12
  • 8125 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:07
  • 8184 Spegellampetter
    Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr