ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5966009
*
nr 596 6009
Spegel
Med ljusarmar, Sent 1800-tal, höjd: 65
Kondition: (ljusarmar lösa)
Utrop:
1.000 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 augusti 2009
kl 18:05:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/8 13:01:26
1
700 kr
31/8 15:12:01
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusarmar sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
Kondition: (ljusarmar lösa)
nr 596 6009
Spegel
Med ljusarmar, Sent 1800-tal, höjd: 65
Kondition: (ljusarmar lösa)
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 750 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 31 augusti 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/8 13:01:26 | 1 | 700 kr |
| 31/8 15:12:01 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusarmar sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



