ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9769224
*
nr 976 9224
Spegel
med hylla, höjd: 66 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 24 augusti 2015
kl 20:21:54
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 976 9224
Spegel
med hylla, höjd: 66 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 24 augusti 2015 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



