ÖVRIGT / Speglar / Spegel 1112211
*
nr 111 2211
SPEGEL
Med fast konsol, 1880-tal, H260
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 januari 2002
kl 16:00:00
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fast konsol spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:12
*
SPEGEL
nr 111 2211
SPEGEL
Med fast konsol, 1880-tal, H260
| Utrop: | 3.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 14 januari 2002 |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fast konsol spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:12



