ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12144161
*
nr 1214 4161
Sven Jonson
(1902-1981), Sverige
Spegel, + ljusstakar+ vas+ skål, Gustavsberg, 24x24. Höjd: 4-15 ca
Sven Jonson, svensk målare född 1902 i Halmstad, död 1981.
Utrop:
600 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 oktober 2018
kl 19:40:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/10 21:50:30
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg ljusstakar ljusstake skandinavien skål spegel speglar sven jonson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vas
-
2095 Färglitografi
Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
imorgon
18 november kl 20:33
*
Sven Jonson
Sven Jonson, svensk målare född 1902 i Halmstad, död 1981.
nr 1214 4161
Sven Jonson
(1902-1981), Sverige
Spegel, + ljusstakar+ vas+ skål, Gustavsberg, 24x24. Höjd: 4-15 ca
Sven Jonson, svensk målare född 1902 i Halmstad, död 1981.
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 oktober 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/10 21:50:30 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg ljusstakar ljusstake skandinavien skål spegel speglar sven jonson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vas
-
2095 Färglitografi
Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
imorgon
18 november kl 20:33