ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16211028
*
nr 1621 1028
Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 maj 2024
kl 20:32:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/5 15:23:42
1
Vinnande bud
18/5 18:56:49
1
justering av budtak
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil konsolbord spegel speglar
-
6371 Garderobsskåp
med spegel, nyrenässans, mahogny. Bredd: 95 cm. Dj..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
2 sept kl 19:52
-
6271 Spegel
+ konsolbord, Senempire. Höjd: 200+ 80
Auktionen avslutas
imorgon
2 sept kl 20:42
-
6329 Spegel
1800-tal, förgylld. Höjd: 202 cm, bredd: 78 cm
Auktionen avslutas
imorgon
2 sept kl 18:07
-
5358 Spegel
1800-tal, mahogny, Intarsia, 83x187 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
2 sept kl 20:26
-
6014 Spegel
barockstil, 33x27 cm
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
imorgon
2 sept kl 19:15
-
1031 Spegel
Empire, delvis förgylld, renare spegelglas, 156x97 cm
Auktionen avslutas
imorgon
2 sept kl 18:58
*
Spegel
nr 1621 1028
Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 maj 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/5 15:23:42 | 1 | Vinnande bud |
18/5 18:56:49 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil konsolbord spegel speglar
-
6371 Garderobsskåp
med spegel, nyrenässans, mahogny. Bredd: 95 cm. Dj..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
2 sept kl 19:52 -
6271 Spegel
+ konsolbord, Senempire. Höjd: 200+ 80
Auktionen avslutas
imorgon
2 sept kl 20:42 -
6329 Spegel
1800-tal, förgylld. Höjd: 202 cm, bredd: 78 cm
Auktionen avslutas
imorgon
2 sept kl 18:07
-
5358 Spegel
1800-tal, mahogny, Intarsia, 83x187 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
2 sept kl 20:26 -
6014 Spegel
barockstil, 33x27 cm
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
imorgon
2 sept kl 19:15 -
1031 Spegel
Empire, delvis förgylld, renare spegelglas, 156x97 cm
Auktionen avslutas
imorgon
2 sept kl 18:58