ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3353297
*
nr 335 3297
Spegel
gustaviansk stil, Oval, H.92
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 november 2004
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/11 11:47:11
1
ledande budet*
8/11 11:31:30
2
1.300 kr
8/11 11:32:42
2
1.400 kr
8/11 11:33:20
2
1.500 kr
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 335 3297
Spegel
gustaviansk stil, Oval, H.92
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 8 november 2004 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 7/11 11:47:11 | 1 | ledande budet* |
| 8/11 11:31:30 | 2 | 1.300 kr |
| 8/11 11:32:42 | 2 | 1.400 kr |
| 8/11 11:33:20 | 2 | 1.500 kr |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



