ÖVRIGT / Speglar / Spegel 494138
*
nr 49 4138
SPEGEL
gustaviansk stil, 1800-tal, H81
Utrop:
1.800 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
tisdag 17 april 2001
kl 16:00:00
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
SPEGEL
nr 49 4138
SPEGEL
gustaviansk stil, 1800-tal, H81
| Utrop: | 1.800 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
tisdag 17 april 2001 |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



