ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5944232
*
nr 594 4232
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 80
Utrop:
600 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 augusti 2009
kl 18:45:15
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/8 21:48:36
1
500 kr
17/8 10:08:32
2
500 kr
17/8 11:47:30
2
700 kr
17/8 15:41:53
1
850 kr
17/8 18:18:19
2
800 kr
17/8 18:19:12
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 594 4232
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 80
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 augusti 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 16/8 21:48:36 | 1 | 500 kr |
| 17/8 10:08:32 | 2 | 500 kr |
| 17/8 11:47:30 | 2 | 700 kr |
| 17/8 15:41:53 | 1 | 850 kr |
| 17/8 18:18:19 | 2 | 800 kr |
| 17/8 18:19:12 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



