![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9625411
*
nr 962 5411
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 88 cm
Kondition: skadad
Utrop:
600 kr
Såld:
1.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 maj 2015
kl 18:24:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/5 10:39:59
1
300 kr
17/5 18:43:02
2
500 kr
17/5 20:06:24
3
1.000 kr
18/5 18:17:34
4
1.200 kr
18/5 18:19:27
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
Kondition: skadad
nr 962 5411
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 88 cm
Kondition: skadad
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 1.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 maj 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/5 10:39:59 | 1 | 300 kr |
17/5 18:43:02 | 2 | 500 kr |
17/5 20:06:24 | 3 | 1.000 kr |
18/5 18:17:34 | 4 | 1.200 kr |
18/5 18:19:27 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53