ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12475464
*
nr 1247 5464
Spegel
Gustaviansk stil, 67x26
Utrop:
500 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 april 2019
kl 18:18:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/4 21:28:10
1
100 kr
4/4 09:19:33
2
250 kr
8/4 15:19:51
3
350 kr
8/4 17:32:45
4
Vinnande bud
8/4 17:47:55
3
450 kr
8/4 17:47:55
4
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1247 5464
Spegel
Gustaviansk stil, 67x26
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 8 april 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 3/4 21:28:10 | 1 | 100 kr |
| 4/4 09:19:33 | 2 | 250 kr |
| 8/4 15:19:51 | 3 | 350 kr |
| 8/4 17:32:45 | 4 | Vinnande bud |
| 8/4 17:47:55 | 3 | 450 kr |
| 8/4 17:47:55 | 4 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12



