ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14156102
*
nr 1415 6102
Spegel
Gustaviansk stil, 103x49 cm
Kondition: saknar del
Utrop:
800 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 augusti 2021
kl 20:50:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/8 18:55:27
1
150 kr
27/8 09:55:08
2
200 kr
29/8 11:25:18
3
300 kr
30/8 12:39:47
2
350 kr
30/8 20:17:41
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
8049 Spegel
Gustaviansk stil, 100x46cm
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 19:02
-
8286 Spegel
Nyrokoko. Höjd: 166 cm, bredd: 76 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 19:47
*
Spegel
Kondition: saknar del
nr 1415 6102
Spegel
Gustaviansk stil, 103x49 cm
Kondition: saknar del
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 augusti 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/8 18:55:27 | 1 | 150 kr |
27/8 09:55:08 | 2 | 200 kr |
29/8 11:25:18 | 3 | 300 kr |
30/8 12:39:47 | 2 | 350 kr |
30/8 20:17:41 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
8049 Spegel
Gustaviansk stil, 100x46cm
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 19:02 -
8286 Spegel
Nyrokoko. Höjd: 166 cm, bredd: 76 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 19:47