ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9794039
*
nr 979 4039
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 104 cm
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 september 2015
kl 18:27:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/9 12:15:59
1
1.500 kr
6/9 11:44:27
2
Vinnande bud
6/9 21:18:31
3
2.000 kr
6/9 21:18:31
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
9038 Spegel
Empirestil, 85x36 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:55
-
9040 Spegel
Fasettslipat glas, guldbemålad. Höjd: 87 cm, bredd..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 20:37
-
3047 Spegel
Förgylld ram, 82x100 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:15
-
3026 Spegel
förgylld, 63x53 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 20:22
-
9035 Spegel
Karl Johan, Intarsia, 96x36 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 20:48
-
9034 Spegel
med hylla, bemålad. Höjd: 66 cm. Bredd: 34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:08
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 979 4039
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 104 cm
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 2.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 september 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/9 12:15:59 | 1 | 1.500 kr |
6/9 11:44:27 | 2 | Vinnande bud |
6/9 21:18:31 | 3 | 2.000 kr |
6/9 21:18:31 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
9038 Spegel
Empirestil, 85x36 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:55 -
9040 Spegel
Fasettslipat glas, guldbemålad. Höjd: 87 cm, bredd..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 20:37 -
3047 Spegel
Förgylld ram, 82x100 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:15
-
3026 Spegel
förgylld, 63x53 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 20:22 -
9035 Spegel
Karl Johan, Intarsia, 96x36 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 20:48 -
9034 Spegel
med hylla, bemålad. Höjd: 66 cm. Bredd: 34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:08