ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9222020
*
nr 922 2020
Spegel
Gustaviansk, höjd: 90 (senare glas)
Utrop:
5.000 kr
Såld:
3.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 november 2014
kl 19:15:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/11 15:42:24
1
3.000 kr
3/11 19:02:46
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk senare glas spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:51
-
5066 Spegel
71x38cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:45
-
5029 Spegel
höjd: 80cm
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:21
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:27
*
Spegel
nr 922 2020
Spegel
Gustaviansk, höjd: 90 (senare glas)
Utrop: | 5.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 november 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/11 15:42:24 | 1 | 3.000 kr |
3/11 19:02:46 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk senare glas spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:51 -
5066 Spegel
71x38cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:19 -
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:45
-
5029 Spegel
höjd: 80cm
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:21 -
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:27