ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5795232
*
nr 579 5232
Spegel
Fartygsventil, senare insatt spegel, mässing, diameter: 47
Utrop:
1.000 kr
Såld:
850 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:58:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/4 16:35:11
1
700 kr
27/4 17:06:57
2
Vinnande bud
27/4 17:11:14
2
justering av budtak
27/4 17:12:37
1
800 kr
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fartygsventil metall mässing senare insatt spegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 579 5232
Spegel
Fartygsventil, senare insatt spegel, mässing, diameter: 47
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 850 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/4 16:35:11 | 1 | 700 kr |
| 27/4 17:06:57 | 2 | Vinnande bud |
| 27/4 17:11:14 | 2 | justering av budtak |
| 27/4 17:12:37 | 1 | 800 kr |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fartygsventil metall mässing senare insatt spegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



