ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6748003
*
nr 674 8003
Spegel
barock, Sydeuropa, mässingsinfattad. , höjd: 56
Utrop:
10.000 kr
Såld:
5.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 december 2010
kl 18:50:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/12 10:30:33
1
Vinnande bud
20/12 12:26:48
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Barocken
Europeisk konststil som uppkommer i Italien vid 1550-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barock mässingsinfattad spegel speglar sydeuropa
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 674 8003
Spegel
barock, Sydeuropa, mässingsinfattad. , höjd: 56
| Utrop: | 10.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 5.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 20 december 2010 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/12 10:30:33 | 1 | Vinnande bud |
| 20/12 12:26:48 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Barocken
Europeisk konststil som uppkommer i Italien vid 1550-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Europeisk konststil som uppkommer i Italien vid 1550-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barock mässingsinfattad spegel speglar sydeuropa
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07



