ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9177493
*
nr 917 7493
Amie Stålkrantz
(f. 1930), Sverige
Spegel, Amie Stålkrantz (f. 1930), Lergods, höjd: 34
Amie Stålkrantz, svensk bildkonstnär född 1930.
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 oktober 2014
kl 19:31:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/10 17:42:11
1
100 kr
11/10 22:18:49
2
Vinnande bud
12/10 23:16:22
2
justering av budtak
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: amie stålkrantz annie stålkrantz lergods spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9086 Skulpturer
Amie Stålkrantz (f. 1930), Sverige. 2 st krukor, 3..//
Auktionen avslutas
imorgon
18 november kl 19:26
*
Amie Stålkrantz
Amie Stålkrantz, svensk bildkonstnär född 1930.
nr 917 7493
Amie Stålkrantz
(f. 1930), Sverige
Spegel, Amie Stålkrantz (f. 1930), Lergods, höjd: 34
Amie Stålkrantz, svensk bildkonstnär född 1930.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 oktober 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/10 17:42:11 | 1 | 100 kr |
11/10 22:18:49 | 2 | Vinnande bud |
12/10 23:16:22 | 2 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: amie stålkrantz annie stålkrantz lergods spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9086 Skulpturer
Amie Stålkrantz (f. 1930), Sverige. 2 st krukor, 3..//
Auktionen avslutas
imorgon
18 november kl 19:26