Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Mirrors / Mirror 9177493



*

nr 917 7493


Amie Stålkrantz

(f. 1930), Sverige


Annie Stålkrantz, earthenware, height: 34,


MIRROR, Amie Stålkrantz (f. 1930), Lergods, höjd: 34


Amie Stålkrantz, Swedish painter, born 1930.

Estimate:

500

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday October 13 2014
at 19:31:45


  • Bid history
Time Bidder Bid
9/10 17:42:11 1      100 kr
11/10 22:18:49 2      Vinnande bud
12/10 23:16:22 2      justering av budtak



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Amie Stålkrantz

Amie Stålkrantz, Swedish painter, born 1930.

Read more about Amie StÃ¥lkrantz
  • Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: amie stålkrantz annie stålkrantz lergods spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8291 MIRROR
    19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:03
  • 8195 MIRROR
    1930/40-tal Höjd: 100 cm. Width: 46 cm, damaged.
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:18
  • 7027 MIRROR
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:12
  • 8125 MIRROR
    Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:07




Ladda ner broschyr