Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulpturgrupp 9234083



*

nr 923 4083


Skulpturgrupp

Goebel, Josef, Maria & Jesusbarnet, höjd: 16


Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 november 2014
kl 20:14:55


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/11 22:30:10 1      250 kr
6/11 13:30:28 2      200 kr
6/11 13:30:28 1      250 kr (Budbetjänt)
9/11 15:25:52 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Josef Frank (1885-1967)
Svensk arkitekt, formgivare och professor med rötter i Österrike.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: goebel josef konsthantverk maria & jesusbarnet skulptur skulpturgrupp
  • 8206 Brevpress
    brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:11
  • 8129 Figurkärl
    3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8123 Ikoner
    8 st, Mogens Leander, Danmark, patinerad metall, 2..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8130 Kärl
    Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:48
  • 8128 Skulptur
    fabeldjur, sydamerika. Längd: 20 cm. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:17
  • 8088 Skulptur
    fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56




Ladda ner broschyr