Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 15075067



*

nr 1507 5067


Skulptur

segelbåt, silver. Höjd: 9cm, bruttovikt: 55 g


Utrop:

500 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 december 2022
kl 19:03:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/12 09:05:08 1      100 kr
5/12 15:36:42 2      250 kr
5/12 15:59:22 3      200 kr
5/12 15:59:22 2      250 kr (Budbetjänt)
5/12 15:59:24 3      300 kr
5/12 18:53:39 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsthantverk marin marinmotiv segelbåt segelbåtar segelfartyg segelskuta segelskutor silver skulptur ädelmetall
  • 8130 Kärl
    Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:48
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8088 Skulptur
    fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 7053 Skulptur
    patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:10




Ladda ner broschyr