Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 13568350



*

nr 1356 8350


Raimo Veranen

(1942-2011), Finland


Skulptur, Signerad, Keramik. Höjd: 27 cm


Kondition: skadad

Raimo Veranen, finländsk-dansk konstnär född 1942, död 2011.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 oktober 2020
kl 20:01:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/10 13:46:50 1      150 kr
26/10 17:13:21 2      Vinnande bud
26/10 19:19:53 3      250 kr
26/10 19:19:53 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Raimo Veranen

Raimo Veranen, finländsk-dansk konstnär född 1942, död 2011.

Läs mer om Raimo Veranen
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk finland keramik konsthantverk norden nordeuropa nordisk raimo veranen skulptur
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:05
  • 7206 Skulptur
    Bodhisattva, metall. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:15
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:41
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:18




Ladda ner broschyr