Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 9963510



*

nr 996 3510


Bertil Vallien

(f. 1938), Sverige


Skulptur, Keramik, Rörstrand, Bertil Vallien (f. 1938), Uggla, höjd: 25 cm


Bertil Vallien, född 1938 i Stockholm, svensk glaskonstnär, keramiker och formgivare.

Utrop:

600 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 november 2015
kl 20:11:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/11 09:15:35 1      200 kr
21/11 02:55:59 2      400 kr
21/11 11:29:22 3      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Bertil Vallien

Bertil Vallien, född 1938 i Stockholm, svensk glaskonstnär, keramiker och formgivare.

Läs mer om Bertil Vallien
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bertil vallien keramik konsthantverk rörstrand skandinavien skulptur svensk glaskonst svensk glaskonstnär sverige uggla
  • 8130 Kärl
    Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:48
  • 8017 Skulptur
    Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:19
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:58
  • 8088 Skulptur
    fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:56
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36




Ladda ner broschyr