bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 14568208



*

nr 1456 8208


Hannes Johansson

(1931-2020), Sverige


Skulptur, Keramik, träsockel. Signerad. Höjd: 7 cm


Hannes Johansson, svensk keramiker född i Burträsk 1931, död 2020.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 mars 2022
kl 20:56:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/2 19:42:12 1      500 kr
4/3 15:39:35 2      600 kr
13/3 20:17:54 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 21 mar

Keramik

På Tema Keramik hittar du skulpturer, vaser och serviser med mera av keramiker och formgivare som Olle Alberius, Karin Björquist, Ilse Claeson, Ewald Dahlskog, Josef Ekberg, Berndt Friberg, Liisa Hall ...



Läs mer om Keramik

  • Konstnär/Designer

Hannes Johansson

Hannes Johansson, svensk keramiker född i Burträsk 1931, död 2020.

Läs mer om Hannes Johansson
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hannes johansson keramik konsthantverk skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige träsockel
  • 9376 Bordslampa
    med skulptur, metall / glas. Höjd: 35 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 sept kl 20:22
  • 9129 Skulptur
    "Lyftet", Henry Gustafsson (1943-2005), Sverige. S..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 sept kl 18:11
  • 9342 Skulptur
    1960-tal, fågel. Höjd: 31 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 sept kl 20:38
  • 9180 Skulptur
    Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. 1son 15/50, Kons..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 sept kl 20:11
  • 9117 Skulptur
    Emaljerad plåt, Studio Laurana, Italien. Längd: 42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 sept kl 20:55
  • 9235 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Spökmusen, Ur seri..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 sept kl 20:41




Ladda ner broschyr