Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 15053021



*

nr 1505 3021


Silver

3 delar, bland annat W A Bolin, 1800-/1900-tal. Längd: 4-13 cm


Utrop:

700 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 november 2022
kl 20:37:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/11 22:03:53 1      300 kr
26/11 18:25:10 1      350 kr
26/11 18:25:58 1      350 kr
28/11 18:00:05 2      350 kr
28/11 18:00:05 1      350 kr (Budbetjänt)
28/11 18:00:10 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8319 Bestick
    silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:30
  • 8277 Brickor
    6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:32
  • 8275 Brickor
    med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:21
  • 7178 Broscher
    2 st, silver, Malteserkors & blomma. Höjd: 4-7 cm...//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:46




Ladda ner broschyr