Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 17342017



*

nr 1734 2017


Arthur Percy

(1886-1976), Sverige


Skulptur, "Diana", Gefle. Flintgods med vit glasyr. Signerad Percy i godset. Höjd: 27 cm. Bredd: 23 cm


Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 oktober 2025
kl 18:54:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/10 14:27:28 1      2.200 kr
27/10 15:25:16 2      1.100 kr
27/10 15:25:16 1      1.200 kr (Budbetjänt)
27/10 15:25:29 2      1.300 kr
27/10 15:25:29 1      1.400 kr (Budbetjänt)
27/10 15:25:37 2      1.500 kr
27/10 15:25:37 1      1.600 kr (Budbetjänt)
27/10 18:41:24 3      1.900 kr
27/10 18:41:24 1      2.000 kr (Budbetjänt)
27/10 18:41:44 3      2.200 kr
27/10 18:41:44 1      2.200 kr (Budbetjänt)
27/10 18:41:52 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema

  • Konstnär/Designer

Arthur Percy

Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.

Läs mer om Arthur Percy
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg




Ladda ner broschyr