Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SÃ¥sskÃ¥lar 14114369



*

nr 1411 4369


Såsskålar

Ett par, nysilver. Höjd: 9dia 18 cm


Utrop:

400 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 augusti 2021
kl 20:10:18


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/8 20:34:13 1      100 kr
13/8 20:18:51 2      150 kr
14/8 04:11:26 3      250 kr
16/8 17:19:16 4      Vinnande bud
16/8 17:56:01 1      350 kr
16/8 17:56:01 4      400 kr (Budbetjänt)
16/8 17:56:10 1      450 kr
16/8 17:56:10 4      500 kr (Budbetjänt)
16/8 17:56:19 1      600 kr
16/8 17:56:19 4      700 kr (Budbetjänt)
16/8 17:56:54 1      800 kr
16/8 17:56:54 4      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver såsskålar ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:22
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:38
  • 7198 SockerskÃ¥l
    silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
    Aktuellt bud: 8.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:11




Ladda ner broschyr