Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Sauceboat 17234070



*

nr 1723 4070


SAUCEBOAT

silver, invändigt fögylld, 1832. Diameter: 16 cm, height: 9 cm, weight: 345 gr ca,


silver, invändigt förgylld, 1832. Diameter: 16 cm. Höjd: 9 cm, vikt: 345 gr ca


Estimate:

2600

Sold:

SEK 2800

Auction date:

Monday September 15 2025
at 18:54:46


  • Bid history
Time Bidder Bid
9/9 10:52:01 1      Vinnande bud
10/9 19:51:56 2      2.200 kr
10/9 19:51:56 1      2.400 kr (Robot)
12/9 09:56:45 3      2.600 kr
12/9 09:56:45 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: invändigt förgylld silver såsskål ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
    Present: SEK 1800

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:05
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
    Present: SEK 7000

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:38
  • 7198 SUGAR BOWL
    silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:11




Ladda ner broschyr