bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Såsskål 13962021



*

nr 1396 2021


Såsskål

+ fat och slev, 3 delar, silver, 1851, Peter R Hinnerup, Danmark, Dekor med vapensköld. Längd: 31. Vikt: ca 900g


Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 maj 2021
kl 20:17:33


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/5 22:55:41 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt europa fat och slev norden peter r hinnerup silver skandinavien skandinavisk såsskål ädelmetall
  • 5518 Armring
    Silver P Kuhn, 1958. Vikt: 28 g. Diameter: 7 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 19:55
  • 4242 Ask med lock
    silver, 1830. Diameter: 5,5. Höjd: 3,55, vikt: 58g
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 19:34
  • 5114 Bägare
    4 st, silver (875), Sovjet. Invändigt förgyllda. V..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 20:46
  • 5112 Bägare/vas
    silver. Höjd: 9,5, ca 220 g
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 18:04
  • 5086 Bestick
    24 delar, Silver/Pärlemo, England. I etui. Bruttov..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 18:27
  • 5072 Bestick
    Marcel Cotte, Frankrike. Snarlika, totalt 29 st. L..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 20:54




Ladda ner broschyr