SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Såskanna 9331206
nr 933 1206
Såskanna
silver, Johan Elg, Västerås, 1791, invändigt förgylld, längd: 18, 5, höjd: 13
Kondition: liten buckla
söndag 21 december 2014
kl 18:37:11
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver