KONST / Skulptur & konsthantverk / Relief 11686242
nr 1168 6242
Gerda Sprinchorn
(1871-1951), Sverige
Relief, Ystad Brons, signerad och daterad 1899. Rund med kvinnomotiv. Citat av Viktor Rydberg. Brons, diameter: 31 cm
Gertrud (Gerda) Sprinchorn, svensk keramiker och skulptör född 1871, död 1951.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
400 kr
måndag 12 mars 2018
kl 19:11:24
8/3 22:46:20
350 kr
12/3 13:14:57
Gerda Sprinchorn
Läs mer om Gerda Sprinchorn