Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ram 10753201



*

nr 1075 3201


Ram

silver, ramens innermått: 18x14 ca


Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 december 2016
kl 18:37:18


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/12 20:17:35 1      300 kr
12/12 18:31:47 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 12 dec

Silver

På Tema Silver har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor, skålar, skedar ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ram silver ädelmetall
  • 6665 AkrylmÃ¥lning
    Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 20:08
  • 6536 Blyerts
    Maria Röhl (1801-1875), Signerad, daterad 11/1 183..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 18:57
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 20:19
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 18:53
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 19:33
  • 6506 Färglitografi
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Komposition, or..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 18:29




Ladda ner broschyr