Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Pokal 4195355



*

nr 419 5355


Pokal

Lenght: ()


silver, 1766, Norrköping, Nils Orstedt , delvis förgylld, höjd: 10


Estimate:

2000

Sold:

SEK 1500

Auction date:

Monday July 17 2006
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/7 11:54:56 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: delvis förgylld förgyllning guldfärgad gyllene nils orstedt norrköping pokal silver ädelmetall
  • 6751 BEAKER
    + bowl, 2 parts, silver. Height: 6, 5-12, weight: ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:41
  • 6589 BEAKER
    5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:47
  • 6590 BEAKER
    silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:14
  • 6603 CUTLERY
    12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:59
  • 6443 CUTLERY
    silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:10
  • 6650 CUTLERY SET
    silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:51




Ladda ner broschyr