ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 15475038
*
nr 1547 5038
Pigtittare
Mörkbetsad björk, omkring 1900-tal. Höjd: 66 cm. Bredd: 45 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 juni 2023
kl 19:39:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/6 18:54:47
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mörkbetsad björk omkring 1900-tal pigtittare rakspegel spegel speglar
-
9116 Pigtittare
björkrotsfanér, bredd, 44. Djup: 25 cm, höjd: 76 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 18:26
*
Pigtittare
nr 1547 5038
Pigtittare
Mörkbetsad björk, omkring 1900-tal. Höjd: 66 cm. Bredd: 45 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 juni 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/6 18:54:47 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mörkbetsad björk omkring 1900-tal pigtittare rakspegel spegel speglar
-
9116 Pigtittare
björkrotsfanér, bredd, 44. Djup: 25 cm, höjd: 76 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 18:26