ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 3342209
*
nr 334 2209
Pigtittare
1800-tal (med litet "lönnfack")
Utrop:
800 kr
Såld:
1.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 november 2004
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/10 11:57:58
1
Vinnande bud
1/11 14:30:57
2
900 kr
1/11 14:32:17
2
1.100 kr
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
*
Pigtittare
nr 334 2209
Pigtittare
1800-tal (med litet "lönnfack")
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 1 november 2004 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 31/10 11:57:58 | 1 | Vinnande bud |
| 1/11 14:30:57 | 2 | 900 kr |
| 1/11 14:32:17 | 2 | 1.100 kr |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51



