ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 4162310
*
nr 416 2310
Pigtittare
1800-tal
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 juni 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/5 20:19:14
1
300 kr
31/5 23:31:58
2
250 kr
31/5 23:32:42
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
*
Pigtittare
nr 416 2310
Pigtittare
1800-tal
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 juni 2006 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 31/5 20:19:14 | 1 | 300 kr |
| 31/5 23:31:58 | 2 | 250 kr |
| 31/5 23:32:42 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07



