Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Mirrors / Pigtittar 5348246



*

nr 534 8246


Pigtittar

Lenght: ()


Sekelskifte 1900, höjd: 69


Estimate:

100

Sold:

SEK 400

Auction date:

Monday August 4 2008
at 16:55:20


  • Bid history
Time Bidder Bid
2/8 00:39:53 1      100 kr
2/8 22:03:16 2      150 kr
4/8 08:17:06 3      200 kr
4/8 09:58:32 4      300 kr
4/8 11:01:34 5      300 kr
4/8 11:02:36 5      350 kr
4/8 16:50:20 6      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: pigtittar speglar
  • 6287 MIRROR
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:24
  • 7027 MIRROR
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:33
  • 7074 MIRROR
    Gustavian style. Bronserad. 45x34 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:28
  • 7038 MIRROR
    Markaryd, pine wood, 144x66,
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:02
  • 6673 MIRROR
    victorian style, gilt, 58x66 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:30
  • 6668 MIRROR
    rococo style, bronsead, ca 96x55 cm, a damage.
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:54




Ladda ner broschyr