KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11712041

nr 1171 2041

Siri Rathsman

(1895-1974), Sverige

Oljemålning, Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. "Komposition", monogramsignerad, signerad och daterad 1948 a tergo, olja på duk, 18x26 cm

Siri Rathsman, född 1895 i Sundsvall, död 1974, svensk målare och grafiker.

Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.600 kr

måndag 26 mars 2018
kl 18:24:05

  • Klassiska
  • 26 mar

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Siri Rathsman

Läs mer om Siri Rathsman